Viziune

"Educatia inseamna putere, stiinta inseamna libertate"

Educarea tinerilor in spiritul cetateniei democratice, pregatirea lor pentru a fi cetateni ai unei Europe unite, crearea unui climat de muncă stimulativ, prin aplicarea corectă a politicilor educaţionale, prin promovarea unui învăţământ performant, de înaltă calitate, deschis şi flexibil, în vederea dezvoltării individuale a fiecărui beneficiar al sistemului educaţional, astfel încât să dea sens încrederii şi aspiraţiilor sale, pentru atingerea valorilor europene.

Viziunea fără acțiune este un vis cu ochii deschiși!

VALORI PROMOVATE:

Învăţătură

Cultură

Creativitate

Flexibilitate

Toleranţă

Comunicare

Perseverenţă

Respect

Pasiune

Responsabilitate

Autodisciplină

Curaj

Integritate

Dragoste

Scoala se caracterizeaza prin seriozitate, profesionalism, accepta   alternativele si promoveaza spiritul democratic.   Impune respectarea regulilor scolare, a ordinii, a comportamentului civilizat si a disciplinei. Elevii scolii sunt preocupati pentru obtinerea de rezultate bune, de performanta scolara . Parintii au incredere in munca cadrelor didactice .

Activitatea scolii se desfasoara intr-un mediu deosebit de placut , pavoazarea fiind recent actualizata si modernizata. Institutia beneficiazã de o bazã materiala buna,moderna, optimizata si valorificata la maximum, ce ofera bune conditii de studiu pentru elevi.

Avand in vedere amplasamentul, scoala beneficiaza de elevi dintr-un mediu social stabil, existand o permanenta colaborare intre parinti, profesori si elevi.Directorii scolii impreuna cu o echipa de cadre didactice abilitate prin cursuri de perfectionare au initiat si dezvoltat relatii de parteneriat cu alte scoli din tara si din strainatate, cu comunitatea locala.

Demersul nostru educational, alaturi de familie si comunitate are ca ideal dezvoltarea libera, integrala si armonioasa a individualitatii umane, formarea personalitatii autonome si creative a tinerilor ce vor deveni apti pentru integrarea socio-culturala si profesionala deplina intr-o lume dinamica,supusa unor transformari continue.